Матеріали раритетних археологічних альбомів

Класична археологія і мистецькі шедеври

під палітурками книжок послідовників Генріха Шлімана

Під такою назвою 14 травня, з нагоди Міжнародного дня музеїв, у Галереї червоного корпусу було презентовано виставку, підготовлену за матеріалами раритетних археологічних альбомів із серії «Antike Denkmäler» («Пам’ятки старовини») та інших, що видавалися у Берліні і Лейпцигу в кінці ХІХ - початку ХХ століття Німецьким Археологічним Інститутом. Ці видання є тепер бібліографічною рідкістю і можуть вважатися унікальним зразком видавничої справи і графічного мистецтва минулого століття, адже альбоми друкувалися методом літографії на спеціальному папері.

Ідея виставки народилася ще взимку 2014 р., коли у бібліотеку кафедри археології та музеєзнавства надійшли на зберігання ці унікальні альбоми. Вони, перемішані між собою, вимагали систематизації, бібліографічного опису і занесення до каталогу бібліотеки. Цю відповідальну роботу й було доручено нам, магістрам кафедри, як позанавчальне (волонтерське) навантаження, яке захопило нас і принесло справжнє задоволення від пошуку, уточнення та отримання нової інформації про давно відомі речі. Адже ми «спілкувались» з найвідомішими артефактами всесвітньої спадщини і долучились до наукового доробку відомих дослідників. Ілюстрації з альбомів справили на нас таке глибоке враження, що хотілось обов’язково поділитись побаченим з широким загалом студентів і викладачів. Це захоплення нагадало нам старі оповідки про найвідомішого у світі археолога, безпосередньо причетного і до нашого завдання.

Відомо, що в далекому 1829 році, на Різдво семирічному хлопчику батько подарував ілюстровану «Всесвітню історію». Хлопчик із захоплення розглядав малюнки, які вразили його уяву і спонукали до мрій про майбутні пошуки загублених міст і археологічних скарбів. Але хлопчик не тільки мріяв, він багато працював і багато вчився.

Та лише через сорок років, після закінчення Сорбони, мрія хлопчика здійснилася і він став надзвичайно відомим, легендарним археологом Генріхом Шліманом (1822-1890). Слава у нього була гучна, хоча і сумнівна, з присмаком скандальності. Його багато в чому звинувачували, частиною справедливо, частиною - ні. І хоча сенсаційні знахідки Г. Шлімана призвели до жорстоких дискусій у середовищі археологів, а за ім’ям дослідника назавжди закріпився шлейф афериста, містифікатора і міфотворця, його робота дуже допомогла наступникам уникати помилок і пробудила глибокий інтерес до культури стародавньої Греції. Він допоміг науковцям відійти від розуміння археології лише як науки про мистецтво і посприяв формуванню її як інструменту відкриття стародавніх цивілізацій, інструменту історії, що спричинило до загального зростання і розширення класичної археології.

Серед імен молодших сучасників Г. Шлімана - Теодор Віганд (1864 - 1936), Адольф Фуртвенглер (1853 – 1907) і Георг Льошке (1852 - 1915)  -  відомі німецькі археологи, що склали цілу епоху у роботі Німецького Археологічного Інституту по дослідженню класичних старожитностей.

Нам було цікаво розшукувати біографічні відомості про дослідників, дізнаватися про місця їх розкопок і співпрацю з Г. Шліманом, вивчати їх внесок у археологічну науку сто років назад. Ми відібрали, на наш погляд, найвитонченіші предмети античного мистецтва, склали підписи і оформили виставку. Виставка репрезентує не лише ефектні зразки стародавньої культури, а й демонструє графічне мистецтво, рідкісну гравірувальну техніку друкарства в археологічній ілюстрації. Маємо надію, що наша робота комусь доставила хвилини естетичного задоволення, а когось, можливо, ці репродукції теж підштовхнуть до бажання дізнатися більше, звернутися до першоджерела. Альбоми надійшли і зберігаються в бібліотеці кафедри археології та музеєзнавства і найближчим часом будуть доступні для докладного ознайомлення викладачів і студентів

Куратори виставки: магістри кафедри археології та музеєзнавства

Анна Філіпова, Павло Боровець і Михайло Колибенко.