Розвідки з єгиптології

 

e8

 

Аспірантка кафедри історії стародавнього світу та середніх віків

Ольга Заплетнюк

 

З 27 грудня по 19 січня у складі невеликої дослідницької групи під керівництвом д.і.н. Тарасенка М.А. (Інститут сходознавства ім. А. Ю. Кримського) я відвідала країну пірамід – Єгипет. Ми оселилися  в столиці Єгипту – Каїрі, у двох хвилинах ходи від головної площі Тахрір, де розташований Єгипетський музей. Від Міністерства старожитностей Єгипту ми отримали спеціальні картки, які дозволяли нам офіційно як єгиптологам відвідувати музеї та пам’ятки безкоштовно (окрім трьох: Гробниці Тутанхамона в Долині царів, Піраміди Хуфу в Гізах та гробниці цариці Нефертарі, дружини Рамзеса II) на всій території Єгипту.

 Основною нашою метою, окрім відвідування музеїв та історичних пам’яток, була робота за літературою в бібліотеці Французького інституту східної археології (IFAO) в Каїрі. Бібліотека IFAO є однією з найкращих у світі бібліотек з єгиптології, тут зберігаються оригінали книжок XIX століття з першими замальовками давньоєгипетських пам’яток. Також в ній можна знайти останні статті та сучасні видання по історії Єгипту.

Після реєстрації ми користувалися електронним каталогом і замовляли усі необхідні нам книжки та збірки статей, однак, не більше 5 книг за раз.  Нам дозволялося фотографувати книжки, адже за такий короткий час неможливо перечитати стільки матеріалу. Людей у бібліотеці було небагато, в основному там працювали молоді мусульманські жінки, які займалися вивченням історії стародавнього та сучасного Єгипту.

Увесь інший час ми присвячували музеям та подорожуванням по Каїру.  Неодноразово бували в Єгипетському музеї в Каїрі. Це була моя мрія! Музей був збудований у 1900 році за ініціативою французького єгиптолога Огюста Марієта. Дійсно, музей величний, наповнений багатьма експонатами, які продовжують надходити. Насьогодні музей не в змозі прийняти таку кількість старожитностей, тому більша частина зберігається у запасниках, іншу відправляють до інших музеях по регіонам.

Нажаль, музей знаходиться у поганому стані і потребує ремонту. Мене здивували старі вітрини минулого століття та пил на полицях. Також в музеї майже повністю відсутні підписи під експонатами. Їх мають лише ті експонати, які були виставлені ще Марієтом і картки з описами були зроблені на початку XX століття на друкувальній машинці. Якщо ви не вмієте читати давньоєгипетські ієрогліфи та не розбираєтесь у всіх віхах історії та культури Єгипту, вам буде важко осягнути усю глибину та велич давньоєгипетської цивілізації. Я вважаю це неприпустимим, адже музей має нести інформацію кожному, викликати інтерес та давати знання. Адже більшість експонатів ніколи не друкуються у книжках і я, наприклад, бачила деякі речі вперше в житті і просто не знала, що це таке! Ще мене дуже здивувало, що експонати одного періоду були розкидані по різним залам. Наприклад, фрагменти розпису палацу з Амарни я несподівано знайшла у залі з муміфікованими тваринами. Незважаючи на все це, я отримала багато  корисної інформації, оглянула справжні статуї Ехнатона та предмети Амарнського періоду. 

31 грудня ми виїхали на цілий день до Гізи. З дитинства ми усі читали про піраміди Хуфу, Хафри та Менкаура і бачили їхні фотографії. Однак, в реальності вони виглядають незрівнянно великими, коли підходиш до піраміди, то навіть не бачиш їй кінця. Вражаюча велич! Біля пірамід знаходиться дуже багато гробниць вельмож Стародавнього царства, ми змогли зайти у деякі з них та дізнатися з написів посади та титули їхніх господарів. Малюнки гробниць та статуї зберегли подекуди кольори і виглядають дуже свіжо, навіть не віриться, що їм вже понад чотири тисячі років!

В Гізах є ще одна цікава особливість. Усюди під ногами валяються старовинності! Через постійні археологічні розкопки в регіоні, черепками усіяна уся ділянка навколо пірамід. Тут можна знайти кераміку періоду Давнього царства, розфарбовані черепки, фрагменти кісток людей та тварин. Вивозити з Єгипту будь-яку старовину заборонено, навіть якщо це дрібний шматочок кераміки, якої в Єгипті так багато, що музеї її вже не приймають. В пустелі біля пірамід Гізи та в Саккарі можна потримати в руках посудину, якій чотири тисячі років!

Через три дні ми вирушили в Александрію, друге за значенням місто Єгипту, у минулому – столицю Птолемеївського Єгипту. Дорога на автобусі зайняла 3 години. Ми відвідали Єгипетський музей в Александрії, який нещодавно пережив ремонт і виглядає дуже сучасним. Також, нам вдалося побачити розкопки амфітеатру часів Птолемеїв та колону Помпея Великого.

З 9 по 11 січня ми вирушили літаком до Луксора, на місті якого колись стояла столиця Стародавнього Єгипту – Фіви. Це була найвражаюча подорож за весь час перебування в країні фараонів. Ми відвідали Карнацький храмовий комплекс бога Амона. Храм, який протягом століть продовжували добудовувати різні фараони, знаходиться у хорошому стані, збереглися написи та малюнки, а на стелях навіть кольори ієрогліфічних текстів залишилися яскравими та неторканими. Деякі пілони храму Амона були у розібраному стані. Це сталося вже у XX столітті, адже археологи знайшли у пілонах блоки з будівель міста Ахетатону, яке заснував фараон-єретик Ехнатон. Іронія долі: фараони-наступники Ехнатона руйнували усе, що він збудував, щоб піддати забуттю його ім’я та діяння, а єгиптологи сьогодні відновлюють по фрагментам пам’ятки Амарнського періоду, а сам Ехнатон є одним з найпопулярніших фараонів Єгипту!

У Луксорі ми відвідали також відомийЛуксорський храм та заупокійний храм цариці Хатшепсут. Також поїхали до Долини царів, де знаходяться гробниці усіх найвідоміших фараонів.  З 10 відкритих для туристів гробниць, ми зайшли до 9-ти. У гробницю Тутанхамона, сина Ехнатона, як сказано вище, потрібно було купити окремий білет. Вона була відкрита у 1922 році Говардом Картером і містила у собі величезну колекцію предметів побуту та розкоші, яки нині виставляються у Каїрському музеї разом з його золотою маскою. Гробниця хлопчика-фараона виявилася дуже маленькою. Усього дві кімнатита дві додаткові комори. З них розписані стіни лише у другому залі, де розташовувався саркофаг. Мумія Тутанхамона лежить у своїй гробниці і це єдиний випадок. Інші мумії фараонів знаходяться у Музеї мумій, який є частиною Каїрського музею.

Після повернення до Каїру ми також з’їздили до Саккари, де провели цілий день біля заупокійного комплексу фараона III династії Джосера та відвідали гробниці вельмож більш пізнього періоду.

Туристів в Єгипті маже немає, ми усюди могли насолоджуватися пам’ятками та проводити багато часу у гробницях та храмах. Трьох тижнів не вистачило, щоб осягнути усю красу давньоєгипетськоїцивілізації, однак ми привезли багато літератури, книжок та натхнення працювати далі. Скільки не вивчай Єгипетську історію, вона завжди буде загадковою та неосяжною, тому Єгипет залишається таким популярним і сьогодні.

 

e14

 

e11

 

e2